GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
CHRAPANIE I BEZDECH
Aby to zrozumieć zapoznać się trzeba przede wszystkim z prawidłową budowę górnych dróg oddechowych, w tym przede wszystkim z budową nosa i gardła.
Tak wygląda normalne, "prawidłowe" gardło
(powietrze może przepływać bez kłopotu do dalszych części dróg oddechowych)
W normalnych warunkach przestrzeń zawarta pomiędzy migdałkami, podstawą języka i podniebieniem (języczek, łuki) jest tak duża, że przepływające tędy powietrze nie napotyka na większe opory.
Chrapanie powstaje natomiast najczęściej na skutek nadmiernych drgań i wibracji podniebienia miękkiego i języczka (stanowiącego jego zakończenie). W czasie snu zlokalizowane tam mięśnie rozluźniają się i wiotczeją przez co dochodzi do zwężenia przestrzeni gardła. Zwężenie to sprawia, że u niektórych osób powietrze z dużym trudem przeciska się dalej, wiruje i wywołuje znany, charakterystyczny efekt dźwiękowy (chrapanie). W przypadkach skrajnych droga dla powietrza ulegać może okresowo całkowitej blokadzie (bezdech).
Zjawiska te są szczególnie częste w tych wypadkach, w których języczek jest wydłużony i przerośnięty, a całe podniebienie uległo obniżeniu i zwiotczeniu. Są to niestety procesy postępujące z wekiem (z tego właśnie powodu częściej chrapią osoby dorosłe i starsze niż młode).
PRZEROST, OPADNIĘCIE I NADMIERNA WIOTKOŚĆ PODNIEBIENIA TO Z REGUŁY NAJCZĘSTSZE GŁÓWNE PRZYCZYNY ODPOWIEDZIALNE ZA CHRAPANIE I BEZDECH SENNY
Skrajnego stopnia przerost języczka, który sięga w dół aż do wysokości wejścia do krtani. Poza chrapaniem u osób takich występują również często bardzo nasilone odruchy wymiotne nie tylko przy badaniu ale np. przy myciu zębów, jedzeniu, itp.
Czasami dochodzić może też do dodatkowego zwężenia dróg oddechowych poprzez zapadający się język, szczególnie jeśli jest on nadmiernie powiększony (przerost nasady języka).
Typowy obraz przerostu języka. Po szerokim otwarciu ust zasłania on tylną ścianę gardła, której nie można przez to w całości lub wcale zobaczyć bez użycia szpatułki.
Język stwarzać może blokadę zwłaszcza u osób z nadwagą, u których w rejonie jego nasady gromadzić się może w dużej ilości tkanka tłuszczowa co widać na schemacie poniżej.
Inne dodatkowe przyczyny mogące wywoływać chrapanie i bezdech to zaburzenia drożności nosa (przerost małżowin nosowych, polipy nosa, alergia) a także powiększenie innych struktur anatomicznych w obrębie gardła środkowego, które prowadzą przez to do jego zwężenia - np. przerost migdałków podniebiennych.
W tym wypadku chrapanie i bezdechy spowodowane są głównie zablokowaniem gardła przez powiększone migdałki, a nie przez przerośnięty języczek
Bardzo ważnym czynnikiem nasilającym chrapanie jest też współistniejąca nadwaga oraz spożywanie niektórych leków (w tym nasennych !) i alkoholu bezpośrednio przed snem.
Reasumując każda ze struktur anatomicznych w obrębie gardła, która zwęża jego światło i utrudnia swobodny przepływ powietrza prowadzić może do pojawienia się chrapania i bezdechu.
Elementy gardała, których przerost może mieć kluczowe znaczenie w generowaniu chrapania i bezdechu to język (1), migdałki podniebienne (2), a przede wszystkim języczek (3) i zbyt wiotkie, opadające podniebienie miękkie (4)
ZE WZGLĘDU NA RÓŻNE PRZYCZYNY, STRATEGIA LECZENIA CHRAPANIA USTALANA JEST BARDZO INDYWIDUALNIE, JEDNAK W WIĘKSZOŚCI PRZYPADKÓW PROBLEM TEN DAJE SIĘ ROZWIĄZAĆ