ABC-MED UWAGA
  1. pl
ABC-MED LOGO

GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025

ABC-MED LINIA

CHRAPANIE I BEZDECH GŁÓWNE PRZYCZYNY

LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA

lekarz medycyny estetycznej

specjalista laryngolog   specjalista alergolog

dr hab. med. Marek Modrzyński

ABC-MED LOGO
dr hab. med. Marek Modrzyński

- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -

MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI

ABC-MED LINIA
ABC-MED LINIA
ABC-MED LINIA
ABC-MED LINIA
ABC-MED LINIA

CHRAPANIE I BEZDECH GŁÓWNE PRZYCZYNY

Miejscem w którym najczęściej dochodzi do generowania nieprzyjemnego dźwięku jakim jest chrapanie jest gardło.

CHRAPANIE LECZENIE

Zamieszczone poniżej krótkie filmy przedstawiają obraz gardła widziany w badaniu endoskopowym.

Na pierwszym z nich gardło ma wygląd prawidłowy. Widać, że odległość pomiędzy nasadą języka, a podniebieniem jest stosunkowo duża, przez co nic nie zakłóca swobodnego przepływu powietrza.

Tak jak było już wcześniej wspomniane chrapanie u zdecydowanej większości osób spowodowane jest przerostem lub/i nadmierną wiotkością podniebienia miękkiego (języczek, łuki).
Przepływające powietrze niejako na siłę musi przeciskać się przez ten zwężony obszar – blokujące go tkanki wpadają przez to w wibracje, czego skutkiem jest efekt dźwiękowy – chrapanie.

Wibracje podniebienia, które powodują pojawienie się chrapania

W przypadku dużego przerostu podniebienia przepływ powietrza jest jeszcze bardziej ograniczony i wówczas dodatkowo pojawia się bezdech. Często zdarza się on zwłaszcza wówczas gdy współistnieje przerost migdałków podniebiennych, które zwężają dodatkowo gardło z boków.

Sprawę leczenia komplikować może otyłość, gromadzenie się tkanki tłuczczowej w gardle i w obrębie nasady języka. Powiększony język zapada się w trakcie snu i razem z zapadającym się równocześnie podniebieniem utrudnia przepływ powietrza do dolnych odcinków dróg oddechowych czego wynikiem może być właśnie bezdech.

Zabiegowe leczenie chrapania i leczenie bezdechu polega w związku z tym, jak łatwo się domyśleć, na stworzeniu w gardle przestrzeni dla swobodnego przepływu powietrza. Uzyskuje się to przede wszystkim poprzez zmniejszenie przerośniętego języczka i łuków (np. zabieg chirurgiczny, leczenie chrapania laserem) oraz usztywnienie górnej części podniebienia (np. radiochirurgia, koblacja). Zabieg może być dodatkowo uzupełniony o zmniejszenie przerośniętych migdałków podniebiennych (zabieg chirurgiczny, kriochirurgia, laser, itp.).

Laserowe zmniejszenie języczka, łuków oraz usztywnienie podniebienia miękkiego powoduje przywrócenie drożności dróg oddechowych przez co może zlikwidować chrapanie i bezdech

Rozwiązaniem problemu jaki stanowi przerost języka jest oczywiście odpowiedni tryb życia (głównie walka z nadwagą). W wybranych przypadkach postępowanie takie można wspomagać operacyjnie, m.in. poprzez zabiegowe zmniejszenie nasady języka (np. radiochirurgia) oraz tzw. zabiegi bariatryczne.

ABC-MED STRZAŁKA
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
ABC-MED LINIA
DR MODRZYŃSKI - DOJAZD
UMÓW SIĘ NA ZABIEG ABC-MED