GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
PRZEROST NASADY JĘZYKA
U większości osób po szerokim otwarciu ust widoczna jest tylna ściana gardła (można to sprawdzić przed lustrem). U innych zbyt duży język przesłania ją jednak w całości lub częściowo.
Zapadający się podczas snu przerośnięty język uciska na nagłośnię (strzałka) i blokuje przepływ powietrza do krtani i dolnych dróg oddechowych
Nadmiernie duży język występuje szczególnie często u osób otyłych. Niejednokrotnie w sytuacjach tych poza przerostem samego języka, dochodzi dodatkowo do gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie jego nasady, w gardle i w okolicy podbródkowej.
Najbardziej naturalną, bezwzględnie konieczną a przy tym podstawową metodą leczenia jest wówczas przede wszystkim zrzucenie nadmiernych kilogramów przez co problem sam może się w znaczmy stopniu rozwiązać.
Każdy kilogram nadwagi w stosunku do normy oznacza gromadzenie się tkanki tłuszczowej nie tylko na brzuchu, ale w obrębie całego ciała - w tym głowy i szyi (kolor ciemnozielony na zdjęciu). Powoduje to ucisk dróg oddechowych, zwężenie ich - a w konsekwencji m.in. chrapanie i bezdech.
Dopiero w drugiej kolejności spróbować można którejś z metod zabiegowych mających na celu zmniejszenie masy języka, bądź takie jego przemieszczenie aby jak najmniej ograniczał drożność dróg oddechowych.
Jedną z najmniej inwazyjnych metod leczenia, możliwą do zastosowania jednak wyłącznie przy przerostach niewielkiego stopnia (np. przy przeroście migdałka językowego) jest radiochirurgia. Polega ona na wprowadzeniu w kilka ściśle określonych miejsc w obrębie nasady języka specjalnej elektrody i wygenerowaniu fali radiowej, która w przeciągu kilku tygodni od zabiegu doprowadza do obkurczenia okolicy, przez która została przepuszczona.
Dla uzyskania zamierzonego efektu zabieg wymaga z reguły parokrotnego powtórzenia w kilkutygodniowych odstępach czasu. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.
Przy przerostach większego stopnia konieczne są inne, rozleglejsze zabiegi możliwe do wykonania niestety jedynie w znieczuleniu ogólnym i w warunkach szpitalnych.