GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
CHRAPANIE I BEZDECH LECZENIE ZABIEGOWE
Pomimo iż chwili obecnej najbardziej skutecznym sposobem leczenia chrapania i bezdechu jest przewlekłe używanie specjalnej maski oddechowej (CPAP), to ewidentne niedogodności związane z jej stosowaniem sprawiają, że wielu pacjentów poszukuje innych, mniej utrudniających normalne funkcjonowanie metod leczenia. W leczeniu zabiegowym dokonał się przy tym w ostatnich latach duży postęp i choć nie istnieje na dzień dzisiejszy żadna metoda zabiegowa gwarantująca osiągnięcie sukcesu terapeutycznego u wszystkich chorych, to przedstawione poniżej zabiegi likwidują całkowicie lub przynajmniej zmniejszają chrapanie i bezdech u wielu osób, co z jednej strony zapobiec może powstawaniu groźnych powikłań zdrowotnych w przyszłości, z drugiej zaś pozytywnie wpływa na relacje osoby chrapiącej z jej najbliższym otoczeniem.
W wielu przypadkach małoinwazyjny zabieg poprawiający drożność górnych dróg oddechowych pozwala też uniknąć pacjentom konieczności stosowania wspomnianego powyżej, często niewygodnego aparatu CPAP.
Z uwagi na fakt, że zarówno chrapanie jak też bezdech są spowodowane różnymi przyczynami to leczenie tych przypadłości może być skomplikowane i czasami wymaga wykonania kilku zabiegów zarówno w obrębie nosa i gardła, jak też podniebienia.
U WIĘKSZOŚCI PACJENTÓW NAJCZĘSTSZYM POWODEM CHRAPANIA JEST PRZEROST I/LUB NADMIERNA WIOTKOŚĆ STRUKTUR PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO
Z tego też powodu wszystkie typy zabiegów wykonywane w obrębie gardła w takich sytuacjach mają na celu usztywnienie nadmiernie wiotkich i skrócenie nadmiernie przerośniętych tkanek, których wibracje i zapadanie się podczas snu powodują chrapanie i bezdech.
RADIOCHIRURGIA
(USZTYWNIANIE PODNIEBIENIA)
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu na chwilę w ściśle określone punkty podniebienia miękkiego (pokazane orientacyjnie na rysunku poniżej) specjalnej elektrody i wygenerowaniu fali elektromagnetycznej o częstotliwości radiowej (stąd nazwa radiochirurgia - RaVoR; CELON).
Wskutek przepływu tej fali przez tkanki w okresie następnych kilku miesięcy pod śluzówką tworzą się niewielkie zmiany bliznowate i dochodzi do skręcenia włókien kolagenowych. Doprowadza to w efekcie do usztywnienia i uniesienia górnej części podniebienia z równoczesnym zmniejszeniem jego wibracji podczas oddychania, przez co chrapanie powinno zniknąć lub się zmniejszyć.
SKRĘCENIE WŁÓKIEN KOLAGENU
LASER
(SKRÓCENIE PODNIEBIENIA)
Leczenie chrapania laserem znajduje zastosowanie szczególnie przy przeroście podniebienia miękkiego i języczka, czyli w sytuacji, która występuje u większości pacjentów. Zabieg wykonywany jest również w znieczuleniu miejscowym i polega na usunięciu nadmiaru przerośniętej tkanki (skracany jest języczek oraz likwidowane są przerosty błony śluzowej łuków podniebiennych). Krwawienie w trakcie zabiegu jest z reguły bardzo niewielkie, gdyż promień lesera tnąc tkankę powoduje równoczesne zamykanie drobnych naczyń. Gojenie pooperacyjne ze względu chociażby na brak szwów jest szybsze niż po klasycznym zabiegu chirurgicznym z użyciem skalpela.
W PRZYPADKU WIĘKSZOŚCI PRZEROSTÓW (NADMIERNEJ WIOTKOŚCI) PODNIEBIENIA MIĘKKIEGO UZASADNIONE MOŻE BYĆ RÓWNOCZESNE ZASTOSOWANIE OBYDWU OPISANYCH POWYŻEJ TECHNIK ZABIEGOWYCH, KTÓRE UZUPEŁNIAJĄC SIĘ DADZĄ WIĘKSZE SZANSE UZYSKANIA POŻĄDANEGO EFEKTU
ZABIEG ŁĄCZONY
=
laser
/działa głównie na dolną część podniebienia/
+
radiochirurgia
/działa głównie na górną część podniebienia/
W trakcie zabiegu laserowego przerośnięty języczek (1) jest znacznie skracany. Po całkowitym wygojeniu i dodatkowym napięciu podniebienia przez fale radiowe może stać się on nawet całkowicie niewidoczny. Samo podniebienie najczęściej przyjmuje wówczas łukowaty lub zbliżony do trójkąta kształt (2) dzięki czemu przepływ powietrza do niżej położonych odcinków dróg oddechowych nie napotyka już na tym poziomie na żadne przeszkody i nie wywołuje wibracji, które mogły być jedną z głównych przyczyn odpowiedzialnych za powstawanie chrapania.
INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA
(PRZECZYTAJ KONIECZNIE)