GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
NOS
BUDOWA I FUNKCJA
Nos stanowi początek dróg oddechowych i w prawidłowych warunkach to właśnie przez niego, a nie przez usta powinno odbywać się oddychanie. Abstrahując od oczywistego faktu, że nos jest narządem węchu, przechodzące przez niego powietrze ulega ogrzaniu, nawilżeniu i oczyszczeniu. Kiedy oddychamy przez usta nic z tych rzeczy nie następuje, a przynajmniej nie następuje w stopniu wystarczającym. Stąd też niedrożność nosa przekłada się też na inne schorzenia, w tym przewlekle zapalenia gardła i dolnych dróg oddechowych, chrapanie i bezdech.
W znacznym uproszczeniu wnętrze nosa przedstawić można w następujący sposób
Warto wiedzieć jak wygląda tomografia komputerowa nosa i zatok, gdyż jest to obecnie bardzo często wykonywane badanie. W zależności od tego w jakiej płaszczyźnie głowa zostanie przez tomograf "pocięta na plasterki" (czyli np. pionowo, poziomo, itd) na otrzymanej po badaniu płytce zobaczyć można trzy różne rodzaje obrazów.
Prawidłowy obraz tomografii komputerowej nosa i zatok przynosowych. Czerwona kreska pokazuje dolne małżowiny nosowe (prawidłowej wielkości, bez cech przerostu i zmian obrzękowych). Kreska żółta wskazuje na przegrodę nosa (prosta, prawidłowa). Dla celów laryngologicznych najbardziej przydatne jest zdjęcie środkowe, ew. zdjęcie zamieszczone po lewej stronie.
Zasadniczy przepływ powietrza przez nos odbywa się po najprostszej drodze, czyli głównie przez jego dolną część. Dlatego też wszelkie stany, które zwężają tę okolicę znacznie utrudniają oddychanie (np. przerost dolnych małżowin nosowych, duże polipy, masywne skrzywienie przegrody nosa).
Wyżej, w pobliżu małżowin nosowych środkowych znajdują się ujścia części zatok przynosowych. Wszelkie zmiany w tym rejonie powodować więc mogą m.in. ich stany zapalne, przy tylko pewnym wpływie na drożność nosa.
Zmysł węchu znajduje się natomiast w górnej części nosa. Zaburzenia węchu mogą być dlatego wywołane nawet bardzo małymi zmianami, które zupełnie nie wpływają na drożność nosa (np. małe polipy lub zrosty po zabiegach czy tamponadzie).
Pomijając tak oczywiste sprawy, jak toczące się aktualnie infekcje i alergie (alergiczny nieżyt nosa), przewlekła niedrożność nosa spowodowana być może czterema głównymi, opisanymi na oddzielnych stronach przyczynami, które prowadząc do zwężenia przewodów nosowych, utrudniają tym samym przepływ powietrza.
Wszystkie te schorzenia przebiegać mogą łącznie z zapaleniem zatok przynosowych