GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
MIGDAŁKI PODNIEBIENNE
PRZEROSTY, ZAPALENIA, CZOPY ROPNE
OGÓLNE INFORMACJE NA TEMAT MIGDAŁKÓW
Migdałki podniebienne stanowią bardzo ważny element układu obronnego gardła. To one jako pierwsze stykają się z substancjami wnikającym do naszego organizmu, z pokarmami i z wdychanym powietrzem, zapoczątkowując uruchomienie mechanizmów obronnych. Istnieją jednak sytuacje, w których dochodzi do ich znacznego przerostu bądź też rozwoju w ich obrębie procesów zapalnych mogących odbijać się bardzo niekorzystnie na naszym zdrowiu. Przerośnięte i zmienione zapalnie migdałki podniebienne utrudniają połykanie i oddychanie, a zwężając gardło prowadzą do chrapania oraz pojawienia się bardzo niebezpiecznych bezdechów sennych. Dodatkowo w związku z obecnością w ich obrębie licznych bakterii stanowią ognisko zakaźne co może objawiać się nawrotowymi anginami i zapaleniami gardła, tworzeniem ropni okołomigdałkowych, a nawet uszkodzeniem serca, rozwojem choroby reumatycznej czy posocznicy.
Jak wyglądają nieprawidłowe migdałki: mają często bardzo duże zagłębienia - tzw. krypty migdałkowe (Fot.1), w których okresowo lub na stałe obecne mogą być czopy ropne (Fot.2), dodatkowo mogą (choć nie muszą) być znacznie powiększone (Fot.3)
W tych sytuacjach konieczne jest nie ciągłe branie antybiotyków (czego niestety doświadcza większość pacjentów), które są w stanie przynieść tylko krótkotrwałą poprawę, ale wyeliminowanie ognisk zakażenia, czyli migdałków bądź przez ich całkowite usunięcie bądź też zmniejszenie ich masy, najlepiej w połączeniu z ograniczeniem ich wypaczonej funkcji.
CAŁKOWITE USUNIĘCIE MIGDAŁKÓW TO ZABIEG, KTÓRY OBECNIE WYKONUJE SIĘ ZDECYDOWANIE RZADZIEJ NIŻ KIEDYŚ
W większości ośrodków przeprowadza się go przy tym z zastosowaniem pokazanej na końcu następnej strony klasycznej i praktycznie od ponad stu lat niezmienianej metody chirurgicznej.
NIE ZAWSZE DLA UZYSKANIA ZADOWALAJĄCEGO EFEKTU LECZNICZEGO POTRZEBNE JEST JEDNAK CAŁKOWITE WYCIĘCIE MIGDAŁKÓW