GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
SKRZYWIENIE PRZEGRODY NOSA
KONIECZNA WCZEŚNIEJSZA KONSULTACJA
ZABIEG NIE MOŻE BYĆ WYKONANY TEGO SAMEGO DNIA
Skrzywienie przegrody nosa jest najczęściej skutkiem urazu, przy czym uraz taki mógł wystąpić o wiele prędzej niż zaczęliśmy odczuwać objawy związane ze skrzywieniem (może to być nawet uraz nosa w trakcie porodu).
W rzadszych przypadkach skrzywienie nie ma związku z urazem i jest uwarunkowane np. genetycznie (stąd zdarza się, że w danej rodzinie wiele osób ma ten sam problem). W części przypadków istniejące skrzywienie jest za małe by powodować jakieś istotne dolegliwości, jednak w wielu innych powoduje niedrożność nosa, zaburzenia węchu, krwawienia z nosa, częste infekcje, nawrotowe zapalenia zatok, a czasami też uporczywe bóle głowy.
Dodatkowo bardzo często po stronie przeciwnej do skrzywienia dochodzi do nadmiernego przerostu małżowin nosowych, szczególnie dolnej. Taki przerost może mieć większy wpływ na niedrożność nosa niż samo skrzywienie i wówczas od jego eliminacji należy rozpocząć leczenie.
Samego skrzywienia przegrody nosa nie da się wyleczyć żadnymi kroplami, ani innymi lekami
- zawsze konieczna jest interwencja pod postacią zabiegu -
LASEROWA KOREKTA SKRZYWIONEJ PRZEGRODY NOSA
W części przypadków istnieje możliwość zniwelowania skrzywienia przegrody nosa za pomocą małoinwazyjnego zabiegu laserowego (tzw. septoplastyka laserowa).
Zabieg ten wykonywany laserem CO2 lub diodowym jest zdecydowanie krótszy niż tradycyjny, prawie bezkrwawy i najczęściej nie wymaga też zakładania opatrunków do nosa po jego wykonaniu (w tym tzw. tamponady). Nie używa się w nim też klasycznych narzędzi chirurgicznych - z reguły nie jest potrzebne nawet znieczulenie w formie zastrzyku podawanego do nosa jak ma to miejsce w "zwykłej" operacji. Zabieg pozwala zlikwidować główne przewężenia w obrębie nosa, czyli poszerzyć te miejsca, które najbardziej utrudniają oddychanie.
Nie jest on niestety możliwy do wykonania u wszystkich pacjentów - decydujące znaczenie ma tu rodzaj, kształt i lokalizacja skrzywienia. Dlatego też konieczna jest wcześniejsza wizyta kwalifikacyjna.
Schematyczne przykłady skrzywień przegrody nosa w prawo. Dla pacjenta objawy w obydwu przypadkach mogą być takie same - m.in. gorsze oddychanie prawą stroną nosa. W pierwszym przypadku trzeba jednak wykonać klasyczny zabieg, natomiast w drugim można przeprowadzić zabieg laserowy (kolec przegrody nosa widoczny też na zdjęciu)
KLASYCZNA OPERACJA PRZEGRODY NOSA
(zabieg wykonuje dr Krzysztof Drozd w ramach własnej specjalistycznej praktyki lekarskiej działającej poza strukturą ABC-MED, ale pod tym samym adresem)
Nawet jednak jeśli w grę wchodzi zabieg klasyczny, to lekarz w większości przypadków przeprowadzić może go w trybie ambulatoryjnym i w znieczuleniu miejscowym. Trwa to około 60 min, po czym można udać się do domu. Wszelkie konieczne manipulacje wykonywane są wewnątrz nosa, a nie na zewnątrz czego wielu chorych się obawia. Nie stosowana jest tak jak ma to niestety nadal miejsce w niektórych ośrodkach stara technika operacyjna polegająca na usuwaniu "wszystkiego co się da". Lekarz operujący stara się natomiast w miarę możliwości jak najmniej wycinać, a jak najwięcej skrzywionych elementów ustawiać tak aby przegroda po zabiegu była prosta.
(UWAGA: dodatkowych informacji na temat tego zabiegu udziela dr Krzysztof Drozd, wykonujący te operacje, u osób które osobiście kwalifikuje - numer telefonu poniżej)
Stan przed i po klasycznym zabiegu operacji skrzywionej przegrody nosa: schemat i obraz z tomografii komputerowej
Jeśli nie ma absolutnej konieczności po zabiegu nie stosuje się też klasycznej tamponady nosa (ok. metrowej długości taśmy z gazy wsadzane do każdej "dziurki" od nosa, którą po kilku dniach trzeba wyjąć) lecz kiedy to tylko możliwe wykorzystuje nowoczesne opatrunki żelowe, które po kilku dniach same ulegają rozpuszczeniu bądź można je samemu delikatnie wydmuchać lub zakłada specjalne nieurazowe płytki stabilizujące.
PRZED ZABIEGIEM OPERACYJNYM PRZEGRODY KONIECZNA JEST ZAWSZE WSTĘPNA KONSULTACJA, NA KTÓRĄ UMAWIAĆ SIĘ NALEŻY TELEFONICZNIE Z LEKARZAMI GO WYKONUJĄCYMI.
PRZEPROWADZENIE ZABIEGU NIE JEST PRZY TYM MOŻLIWE W TYM SAMYM DNIU.
W celu umówienia się na zabieg klasyczny dzwonić należy pod numer
602 - 182 - 704
DR KRZYSZTOF DROZD
INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA
(PRZECZYTAJ KONIECZNIE)