GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
ZAPALENIE ZATOK - PŁUKANIE I PUNKCJA
Punkcja zatok to procedura, która większości osób kojarzy się z bardzo nieprzyjemnym przebiegiem i doznaniami. Nic w tym dziwnego - wbijanie długiej igły przez nos do zatoki nie może kojarzyć się z niczym szczególnie sympatycznym. Choć klasyczna punkcja zatok to zabieg niekiedy konieczny, w wielu przypadkach można go uniknąć stosując inne metody leczenia.
Zatoki przynosowe to pokryte błoną śluzową i wypełnione powietrzem przestrzenie zlokalizowane w obrębie części twarzowej czaszki, które przez wąskie szczeliny i przewody łączą się z jamą nosa.
Choć nie do końca wiadomo po co zatoki są nam potrzebne, to niestety nie ulega wątpliwości, że często rozwijają się w nich procesy zapalne będące źródłem całego szeregu przykrych dolegliwości.
W normalnej sytuacji produkowana w zatokach wydzielina poprzez ujścia naturalne przemieszczana jest do nosa, a następnie do gardła. W przypadku zapalenia zatok wydzieliny tej jest dużo więcej i jest ona gęstsza przez co opróżnianie z niej zatok jest utrudnione, szczególnie jeśli dodatkowo ich ujścia są zwężone. Skutkiem tego w świetle zatok zaczyna gromadzić się i zalegać płyn, który łatwo ulega zakażeniu bakteryjnemu lub grzybiczemu.
Pojawia się ropny katar, nieprzyjemny zapach z nosa i ust, a często też kaszel.
Spływająca bez przerwy po tylnej ścianie gardła zakażona wydzielina prowadzi z czasem do rozwoju przewlekłego zapalenia gardła i migdałków.
Dodatkowo płyn zalegający w zatokach nie mogąc swobodnie odpływać do nosa uciska na ich ściany i znajdujące się tam zakończenia nerwowe co prowadzi z kolei do pojawienia się bólów głowy (najczęściej w okolicy czoła, nasady nosa lub policzków).
Jeśli sprawa się przeciąga to wskutek ciągłego podrażnienia dojść może do przerostu błony śluzowej zatok i tworzenia się zmian polipowatych (polipy nosa) oraz przerostowych (przerost małżowin nosowych).
Dodatkowo zalegająca w zatokach wydzielina jest często zakażona i stanowi stałe ognisko infekcji dla całego organizmu mogące prowadzić do rozwoju chorób serca, stawów, itd. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie leczenie mające na celu niedopuszczenie do powstania nieodwracalnych zmian, gdyż wówczas często jedynym możliwym i to nie zawsze w pełni skutecznym rozwiązaniem sprawy jest zabieg operacyjny.
Ważną rzeczą w leczeniu zachowawczym bakteryjnych przewlekłych zapaleń zatok jest opanowanie infekcji. Ponieważ jednak przenikanie antybiotyków do zainfekowanej wydzieliny zawartej w zatokach jest bardzo ograniczone dlatego też należy dążyć do jej usunięcia z ich wnętrza, zarówno poprzez poprawę drożności ujść naturalnych, jak też przez przepłukiwanie.
Klasyczna punkcja zatok wykonywana długą igłą „wbijaną przez nos”, o której zapewne słyszała większość osób nie rozwiązuje jednak sprawy w pełni. Tym sposobem usunąć można jedynie wydzielinę z zatok szczękowych.
Klasyczna punkcja zatok - do nosa wprowadza się długą igłę lub metalowy torakar i po przebiciu jego bocznej ściany wchodzi przez kość do zatoki szczękowej. Zatokę przepłukuje się strzykawką - ropę z krwią pacjent w trakcie zabiegu wydmuchuje do podstawionego naczynia.
Dojście do innych zatok: zatok czołowych, klinowych, a przede wszystkim sitowych jest tym sposobem niemożliwe.
ISTNIEJE JEDNAK METODA POZWALAJĄCA WYKONAĆ PŁUKANIE RÓWNOCZEŚNIE WSZYSTKICH ZATOK W SPOSÓB MNIEJ INWAZYJNY, BEZKRWAWY I BEZ UŻYCIA JAKICHKOLWIEK OSTRYCH NARZĘDZI – METODĄ TĄ JEST