GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
TAMPONADA NOSA
W przypadku niektórych dużych lub bardziej agresywnych zabiegów w obrębie nosa w celu powstrzymania krwawienia, może istnieć konieczność założenia tzw. tamponady.
PROCEDURA TA PRAWIE NIGDY NIE JEST KONIECZNA W PRZYPADKU ZABIEGÓW MAŁOINWAZYJNYCH Z UŻYCIEM METOD TAKICH JAK KRIOCHIRURGIA, FALA RADIOWA (RF) CZY LASER.
Klasyczna tamponada przednia polega na wprowadzeniu do nosa długiej na co najmniej kilkadziesiąt centymetrów gazy i dokładnego jej upakowania, najczęściej w celu opanowania krwawienia.
Tamponada taka pozostaje w nosie z reguły przez dwie doby, a następnie jest usuwana. Właśnie ten etap jest z reguły najbardziej nieprzyjemny ponieważ w zasadzie nie można zastosować tu żadnego znieczulenia.
Usuwanie tamponady
O ile po usunięciu tamponady nie ma powtórnego krwawienia to leczenie jest zakończone, jeśli krwawienie utrzymuje się to z reguły tamponadę trzeba założyć ponownie.
Innym rodzajem tamponady stosowanym przy masywnych krwawieniach z tylnej części nosa jest tzw. tamponada tylna, w której dodatkowo gazą wypełnia się też przestrzeń gardła zlokalizowaną poza jamą nosa (tzw. jama nosowo-gardłowa)