GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
PRZEROST MIGDAŁKÓW LECZENIE ZABIEGOWE
Choć istnieją oczywiście wskazania do całkowitego, chirurgicznego usuwania migdałków to wielu wypadkach wystarczające okazać się może tylko częściowe ich zmniejszenie (tzw. tonsillotomia) połączone z próbą wyeliminowana czopów ropnych i zmniejszenia tendencji do nawrotowych angin. Cele te w wielu przypadkach próbować można osiągnąć wykorzystując różne techniki małoinwazyjne.
W lżejszych przypadkach spróbować można wyeliminować stan zapalny, np. przez stosowanie płukania migdałków z zastosowaniem specjalnie stworzonych do tego celu urządzeń.
W przypadkach bardziej zaawansowanych w grę wchodzi jednak jakaś z opisanych dalej form leczenia zabiegowego.
MAŁOINWAZYJNE ZABIEGI OPERACYJNE MIGDAŁKÓW
Na wybór techniki postępowania w danym przypadku wpływ może mieć m.in. wyjściowa wielkość migdałków.
W przypadku migdałków większych często zasadne okazać się może zastosowanie przy tym łączne kilku technik lub wykonanie zabiegu w kilku etapach.
KRIOCHIRURGIA (KRIOTERAPIA)
Zabieg ten jako pojedyncza procedura sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku migdałków zmienionych zapalnie ale nie bardzo dużych. W przypadku migdałków większych uzasadnione być może zastosowanie technik łączonych. Oczywiście szanse powodzenia zabiegu kriochirurgicznego są większe w wypadku stosowania odpowiedniej jakości sprzętu, najlepiej umożliwiającego elektroniczny pomiar czasu pracy i temperatury sondy.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest praktycznie całkowicie bezkrwawy. Dla osiągnięcia pozytywnego efektu leczniczego z reguły nie dąży się do "wymrażania" całych migdałków - najczęściej chodzi o jeden zabieg (można go oczywiście powtarzać jeśli zaszła by taka konieczność), który w efekcie doprowadzić ma do przebudowy struktury migdałka w taki sposób, by uległ on zmniejszeniu, a dodatkowo aby wytłumić toczący się w nim proces zapalny (co przejawia się np. tworzeniem się czopów ropnych w kryptach, nawrotowymi zapaleniami, itd). Zabieg powoduje też zamknięcie części naczynek krwionośnych w obrębie migdałka
W przypadku obecności głębokich krypt dokonuje się też dodatkowo ich wybiórczego mrożenia specjalnymi końcówkami o innym kształcie (tzw. krioablacja krypt migdałków).
RADIOCHIRURGIA RF (RaVoR)
Jeśli migdałki nie są bardzo przerośnięte to zabieg z użyciem samej krioterapii jest z reguły wystarczający. Jeśli natomiast są trochę większe (a taka sytuacja występuje u większości osób mających problemy z migdałkami) to dodatkowo wykonać można podczas tej samej procedury np. zabieg z użyciem fal o częstotliwości radiowej
(RaVoR - radiofrequency volume reduction).
W zabiegu tym specjalna fala przepuszczona przez głębsze warstwy migdałka powoduje kontrolowane podgrzanie przerośniętej tkanki co w efekcie w przeciągu kilku tygodni prowadzi do jej włóknienia i w efekcie do zmniejszenia się migdałków.
Migdałki podniebienne przed i po leczeniu falą radiową; zasada działania fali RF
W WIELU PRZYPADKACH POŁĄCZENIE OBU OPISANYCH POWYŻEJ METOD DAJE LEPSZY WYNIK KOŃCOWY
(ZABIEG ŁĄCZONY = KRIOCHIRURGIA + RF)
ZABIEGOWY LASER MEDYCZNY
W przypadku migdałków bardzo powiększonych sam zabieg kriochirurgiczny nawet uzupełniony działaniem fali RF może nie doprowadzić do takiego zmniejszenia się migdałków, jakie byłoby pożądane. W takiej sytuacji w drugim etapie, po upływie kilku tygodni migdałki dodatkowo zmniejszyć można laserem. Najlepsze rezultaty uzyskuje się przy tym wykorzystując tzw. skaner laserowy, który pozwala na precyzyjne usunięcie nadmiaru przerośniętej tkanki warstwa po warstwie bez ryzyka uszkodzenia głębiej leżących struktur. Niestety klasyczne lasery operacyjne nie są z reguły wyposażone w to urządzenie, przez co zabieg z wykorzystaniem skanera przeprowadzają stosunkowo nieliczne ośrodki.
Poniżej zobaczyć można film i zdjęcie obrazujące jak wygląda gardło w trakcie i po takim pojedynczym,
trwającym kilkanaście minut zabiegu.
DLA PORÓWNANIA PONIŻEJ ZOBACZYĆ MOŻNA JAK WYGLĄDA KLASYCZNY ZABIEG USUNIĘCIA MIGDAŁKÓW PODNIEBIENNYCH
INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA
(PRZECZYTAJ KONIECZNIE)