GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
KRIOCHIRURGIA CZYLI LECZENIE ZIMNEM
Kriochirurgia (krioterapia) to metoda terapeutyczna polegająca na zastosowaniu w celach leczniczych niskich temperatur. W zależności od tego na jak długo i do jakiej temperatury schłodzimy tkankę uzyskać możemy różne efekty - czasem jest to efekt stymulujący, a czasami jej całkowite, kontrolowane zniszczenie.
W tym drugim przypadku, w pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że woda, która na skutek kriochirurgii zamienia się w mrożonych komórkach w kryształki lodu powoduje nieodwracalne uszkodzenie chorobowo zmienionych tkanek, a te w efekcie w przeciągu pewnego czasu po zabiegu częściowo oddzielają się, a częściowo zostają zresorbowane przez organizm i zanikają.
Mówiąc inaczej to co w zwykłym, zabiegu chirurgicznym zostaje wycięte skalpelem, w zabiegu jakim jest kriochirurgia (krioterapia) osiągnięte zostaje na innej, najczęściej zupełnie bezkrwawej drodze. W laryngologii jako substancji mrożącej najczęściej używa się podtleneku azotu, który schładza tkanki do ok - 90 stopni lub rzadziej ciekłego azotu, który powoduje zamrażanie na poziomie prawie - 200 stopni. W nowoczesnych aparatach kriochirurgicznych stosuje się przy tym specjalne sondy (końcówki) natryskowe lub sondy zamknięte, w których przepływ czynnika chłodzącego jest na bieżąco kontrolowany, przez co mrożenie może być bardziej precyzyjne zarówno jeśli chodzi o głębokość, temperaturę, jak też czas.
Współczesny aparat do kriochirurgii
W trakcie zabiegu odpowiednio dobrana dla danego problemu sonda terapeutyczna zostaje przyłożona do leczonej tkanki, która zostaje zamrożona
Sonda aparatu kriochirurgicznego przyłożona do migdałka w trakcie mrożenia - widać na niej osadzający się szron. Zabieg jest praktycznie bezkrwawy i nie wymaga znieczulenia ogólnego....
.... tak to wygląda bezpośrednio po zamrożeniu
Jeśli chodzi o krioterapię w laryngologii to do leczenia z zastosowaniem tej metody nadaje się wiele jednostek chorobowych jak np. przerost i przewlekłe zapalenie migdałków, nawrotowe anginy, przerost małżowin nosowych (w tym uzależnienie od kropli do nosa), niewielkie polipy nosa, niektóre nawrotowe krwawienia z nosa (poszerzone naczynka na przegrodzie), różnorodne zmiany skórne i wiele innych.