GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
PŁUKANIE MIGDAŁKÓW KAMIENIE MIGDAŁKOWE
Jednym z częstszych objawów chorób zapalnych migdałków jest tworzenie się grudek i czopów ropnych w obrębie ich krypt (niekiedy niezbyt fachowo określa się to jako kamienie migdałkowe).
U osób z przewlekłym stanem zapalnym, krypty mogą być bardzo głębokie, wielokrotnie rozgałęzione i gromadzić się w nich może duża ilość treści ropnej.
Treść ta pomijając fakt, że ma nieprzyjemny zapach i może powodować uczucie dyskomfortu w gardle, to stanowi również materiał zakaźny.
Pacjenci starają się pozbyć się jej różnymi metodami, m.in. wyciskając migdałki różnymi narzędziami lub palcami, co nie jest oczywiście ani zbyt higieniczne, ani nie prowadzi do rozwiązania problemu – w kryptach zostaje nadal duża ilość materiału zakaźnego, który szybko się odbudowuje.
Podobnie stosowane powszechnie płukanie gardła nie jest zbyt efektywne – płyn dezynfekujący działa jedynie powierzchownie i nie jest w stanie wniknąć dostatecznie głęboko do wnętrza krypt, które czasami są dodatkowo wielokrotnie rozgałęzione.
Choć w przypadku bardziej zaawansowanych zmian trudno w takiej sytuacji uniknąć jakiejś formy leczenia zabiegowego, to w przypadkach lżejszych rozwiązanie problemu stanowić może zastosowanie specjalnego, zintegrowanego z unitem laryngologicznym urządzenia do oczyszczania migdałków, które naprzemiennie odsysa z nich zakaźną wydzielinę, a następnie płucze krypty odpowiednimi mieszankami substancji leczniczych.
Skład tych mieszanek może być oczywiście indywidualnie dobierany. Zabiegi takie wykonane kilkakrotnie w określonych odstępach czasu dają często bardzo dobre efekty terapeutyczne.
W sytuacjach, w których ta metoda leczenia nie dałaby w pełni oczekiwanego efektu można oczywiście sięgnąć po któryś z zabiegów małoinwazyjnych, takich jak ich zamrożenie (kriochirurgia migdałków) czy też zmniejszenie migdałków laserem lub falą radiową.