GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
CPAP MASKA ODDECHOWA
CPAP to metoda wspomagania oddychania stosowana, m.in. w leczeniu takich schorzeń jak bezdech senny i współistniejące chrapanie. Dzięki nadciśnieniu wytwarzanemu przez pompę, CPAP „na siłę” utrzymuje drogi oddechowe otwarte wtłaczając do nich powietrze.
Najbardziej rzucającym się w oczy elementem CPAP jest specjalna maska, szczelnie zakrywająca nos lub jednocześnie nos i usta.
Aby maska samoistnie się nie zsunęła musi być dość mocno przytwierdzona do głowy, najczęściej za pomocą specjalnych taśm.
Dodatkowo w wybranych przypadkach aparat może być mocowany do zębów lub specjalnej wkładki protetycznej.
Sama maska za pomocą węża podłączona jest do właściwego aparatu.
Stosując CPAP należy pamiętać o bardzo regularnej wymianie filtrów powietrza (niebezpieczeństwo rozwoju chorobotwórczych bakterii i grzybów wewnątrz aparatu) oraz - w razie potrzeby - wymianie maski (starzenie się materiału).
Terapia CPAP jest obecnie najskuteczniejszą metodą "leczenia" obturacyjnego bezdechu sennego i chrapania. Jest ona wskazana, a czasem wręcz nieodzowna w tych wypadkach, w których inne metody leczenia nie dają szans na poprawę, okazały się nieskuteczne, jak też w przypadkach ciężkiego bezdechu.
Aby jednak terapia ta była efektywna urządzenie musi być praktycznie przez całą noc włączone, zaś maska pozostawać musi całą noc na twarzy. zaprzestanie używania urządzenia oznacza natychmiastowy nawrót dolegliwości czasami nawet o większym nasileniu (efekt przyzwyczajenia się do urządzenia). Taka sytuacja w połączeniu z dyskomfortem związanym z używaniem aparatu jest absolutnie nie do zaakceptowania dla wielu osób.
Nie chodzi tu tylko o samą obecność maski na twarzy. Warto zwrócić uwagę, że rura do niej przytwierdzona jest dość sztywna, przez co ogranicza możliwość swobodnego poruszania się (chociażby przysłowiowego przewracania się z boku na bok).
Dodatkowo trzeba też zdawać sobie sprawę, że choć pacjent z założonym CPAP nie chrapie, to samo urządzenie przez całą noc pracuje, a pompa wydaje charakterystyczny dźwięk, który dla niektórych osób jest bardzo denerwujący. Dyskusyjną sprawą jest w tych warunkach również komfort spania „współspacza”,
no chyba, że obydwoje partnerzy używają takiego aparatu - wówczas trudno jest narzekać...
TERAPIA CPAP NIE LIKWIDUJE PRZYCZYN CHRAPANIA I BEZDECHU, KTÓRE W WIELU WYPADKACH MOŻNA PRÓBOWAĆ WYELIMINOWAĆ STOSUJĄC MAŁOINWAZYJNY ZABIEG LARYNGOLOGICZNY POPRAWIAJĄCY DROŻNOŚĆ GÓRNYCH DRÓG ODDECHOWYCH, M.IN. POPRZEZ:
ograniczenie opadania i wiotkości podniebienia miękkiego,
poprawienie drożności nosa,
zmniejszenie przerośniętych migdałków podniebiennych
A WIĘC BYĆ MOŻE MASZ ALTERNATYWĘ