GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
LARYNGOLOGIA MAŁOINWAZYJNA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
NAWROTY POLIPÓW PO ZABIEGACH
Nie będzie dla nikogo odkrywczym stwierdzenie, że w przypadku chorób zapalnych podstawowe leczenie polegać powinno na likwidacji zapalenia za pomocą różnych leków, co z reguły prowadzi do wyleczenia. Zapalenia gardła, płuc, itd. nie leczy chirurg. Polipy są też wynikiem przewlekłego procesu zapalnego toczącego się w obrębie błony śluzowej zatok i nosa.
Dokładne powody leżące u podstaw tego zapalenia nie są jednak niestety do końca poznane. Nie wiadomo, dlaczego u jednych osób mających zapalenie zatok rozwijają się polipy, a u innych nie. Ta niewiedza sprawia, że nie istnieje w chwili obecnej w pełni wydajne leczenie przyczyny powstawania polipów.
ZABIEG OPERACYJNY USUNIĘCIA POLIPÓW JEST JEDYNIE LECZENIEM SKUTKÓW ZAPALENIA I W DUŻEJ MIERZE WYRAZEM NASZEJ BEZSILNOŚCI WOBEC TEJ CHOROBY
W chwili obecnej panuje wręcz pogląd, że przewlekłe zapalenie zatok z polipami jest podobnie jak cukrzyca, czy nadciśnienie chorobą niemożliwą do całkowitego wyleczenia. Nigdy nie da się przewidzieć czy polipy nosa po zabiegu odrosną i w jakim czasie to nastąpi. Statystycznie najbardziej zagrożoną nawrotami grupą pacjentów są osoby ze współistniejącą astmą, z alergią i z nadwrażliwością na aspirynę (a dokładnie na tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne – NLPZ). W tej ostatniej sytuacji nawroty choroby następować mogą bardzo szybko i często, nawet pomimo prawidłowo prowadzonego leczenia przeciwzapalnego i unikania leków aspirynopodobnych. Jedną z przyczyn tego zjawiska jest powszechność występowania „uczulających” substancji w całym szeregu produktów żywnościowych, co sprawia, że całkowite wyeliminowanie ich jest praktycznie niemożliwe.
Usunięcie polipów jest jednak o tyle istotne, że udrażnia nos, przez co można zacząć swobodniej oddychać, a czasami – przynajmniej na jakiś czas odzyskać węch. Dodatkowo po usunięciu polipów leki podawane do nosa mogą wnikać głębiej i działać bardziej efektywnie. Zabieg operacyjny pomaga też usunąć z nosa pewne patologie (np. skrzywienie przegrody, przerosty małżowin nosowych, nieprawidłowości w budowie ujść zatok) – których istnienie sprzyja odrastaniu polipów.
Po zabiegu stosować trzeba jednak zawsze przewlekle leczenie farmakologiczne polipów nosa, które zmniejsza, choć nie likwiduje możliwości ich odrastania – nawet przy bezwzględnym przestrzeganiu wszelkich obowiązujących zasad leczenia częstość nawrotów polipów podawana przez laryngologów z przodujących na świecie ośrodków sięga 20-30%.