GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
ALERGOLOGIA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
ASTMA OSKRZELOWA
Astma oskrzelowa to przewlekła, zapalna choroba oskrzeli, występująca obecnie bardzo często.
W dużym odsetku przypadków, szczególnie u dzieci, jej przyczyną może być alergia.
Astma choć jest chorobą częstą, to szczególnie u dzieci jest zbyt rzadko rozpoznawana, a przez to źle lub wcale nie leczona co doprowadzić może do nieodwracalnych zmian i trwałego kalectwa.
WIĘKSZOŚCI OSÓB ASTMA KOJARZY SIE TYLKO Z NAPADOWĄ DUSZNOŚCIĄ
PAMIĘTAJ JEDNAK, ŻE TYPOWYMI OBJAWY ASTMY SĄ TEŻ
częste "infekcje" bez temperatury
nawracające zapalenia oskrzeli
częste nawroty po antybiotykach
kaszel występujący po wysiłku, w trakcie śmiechu, zabawy, zmiany temperatury otoczenia
kaszel i/lub duszność występujące w nocy
kaszel i/lub duszność u osób z rozpoznanym alergicznym nieżytem nosa, polipami nosa lub "skazą białkową" (AZS)
uczucie ucisku w klatce piersiowej połączone z dusznością
napady świszczącego oddechu
Ponieważ podobne objawy występować mogą niekiedy również w przebiegu innych chorób, to czasami dla potwierdzenia ostatecznego rozpoznania astmy konieczne jest wykonanie dodatkowych badań i testów.
1
TEST ODWRACALNOŚCI OBTURACJI
Charakterystyczne dla astmy jest to, że skurcz oskrzeli (tzw. obturacja) jaki w niej występuje można odwrócić szybko za pomocą pewnych leków (leki wziewne).
2
PRÓBY PROWOKACYJNE
W astmie występuje też tzw. nadreaktywność oskrzeli, czyli sytuacja, w której oskrzela reagują skurczem na różne czynniki nie wywołujące podobnego zjawiska u osób zdrowych. Wysiłek, zmiany temperatury powietrza, zapachy, itp. mogą wywołać napad duszności co można wykorzystać w diagnostyce (próby prowokacyjne).
Dodatnie wyniki takich prób w połączeniu z typowymi objawami klinicznymi pozwalają w większości przypadków na pewne rozpoznanie astmy oskrzelowej, a tym samym wdrożenie odpowiedniego leczenia.
A jak wygląda takie leczenie ? Otóż w przebiegu astmy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego w oskrzelach, a na tym dopiero tle pojawia się skurcz oskrzeli mogący wywoływać duszność.
Jak z powyższego wynika prawidłowe postępowanie w astmie powinno składać się z leczenia przeciwzapalnego uzupełnionego lekami rozszerzającymi oskrzela.
Jeśli u podłoża astmy leży alergia to dodatkowo warto spróbować zastosować odczulanie.
W chwili obecnej jeśli można preferuje się podawanie leków drogą wziewną (czyli przez różne inhalatory, lub w formie nebulizacji /inhalacji z użyciem specjalnych najczęściej elektrycznych urządzeń rozpylających leki/). Ten drugi sposób znajduje zastosowanie zwłaszcza u małych dzieci i w zaostrzeniach choroby.
Aby prawidłowo leczyć astmę należy okresowo wykonywać badania dodatkowe pozwalające ocenić natężenie stanu zapalnego (np. ocena stężenia tlenku azotu) oraz stopień zwężenia oskrzeli (np. spirometria). Rzadziej w procesie diagnostycznym istnieje potrzeba wykonywania innych badań, jak np. prób prowokacyjnych.