GABINET JEST NIECZYNNY W DNIACH 28.04.2025 - 30.04.2025
ALERGOLOGIA
lekarz medycyny estetycznej
- LASER - KRIOCHIRURGIA - KOAGULATOR FOTONOWY - PLAZMA ARGONOWA - RADOCHIRURGIA - SHAVER -
MEDYCYNA XXI WIEKU - NOWE WYZWANIA - NOWE MOŻLIWOŚCI
NADWRAŻLIWOŚĆ NA LEKI (SALICYLANY, ASPIRYNA)
Występowanie objawów niepożądanych jest nierozerwalnie związane z leczeniem, w tym z przyjmowaniem leków.
Do preparatów, które powodują dość często pojawienie się niekorzystnych objawów w tym objawów bardzo zbliżonych do alergii należą niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne; salicylany, NLPZ), w tym powszechnie stosowana Aspiryna.
U osób, u których występuje nadwrażliwość na wspomniane substancje pojawiać się mogą zarówno niekorzystne objawy w zakresie skóry i tkanki podskórnej (wysypki, świąd, obrzęki lokalne i uogólnione),
jak też ze strony dróg oddechowych (astma oskrzelowa, przewlekły nieżyt nosa, nawrotowe polipy nosa).
Choroba ma u niektórych osób bardzo ciężki, przewlekły i nawrotowy przebieg (triada aspirynowa), a jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest nieprawidłowe rozpoznanie (a w zasadzie jego brak), które poza typowym wywiadem oparte jest o przeprowadzenie specjalnych prób prowokacyjnych. Klasyczne testy alergologiczne są w takich wypadkach
mniej przydatne, choć i tak należy je wykonać w celu poszukiwania innych przyczyn schorzenia.
Z testów prowokacyjnych warty wspomnienia jest test prowokacji donosowej, w którym do nosa chorego rozpyla
się zwykłym dozownikiem specjalną substancję.
W najprostszej wersji po kilkudziesięciu minutach lekarz zagląda do nosa oceniając pewne cechy, które świadczą o nadwrażliwości.
Postawienie rozpoznania pozwala wspomagać leczenie dzięki temu, że dana osoba unikając szkodliwych leków zmniejsza również szanse pojawienia się objawów. Wiadomo również jakie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne może przyjmować. Dodatkowo, ponieważ pochodne salicylanów zawarte są w całym szeregu produktów żywnościowych możliwe staje się też zastosowanie odpowiedniej diety eliminacyjnej i jeszcze skuteczniejsze zwalczanie choroby.